Yanlış hazırlandığında öldüre bilen lezzetler

Naif Bagi
Naif Bagi

Yanlış hazırlandığında öldüre bilen lezzetler

Naif Bagi
3132 Görüntüleme
30 Mayıs 2022 08:39
Son Güncelleme: 30 Mayıs 2022 08:39

Bu yemek Japonya tarihinde hükümdarının yemesinin yasak olduğu tek yiyecek ve dünyada sertifikası olmayan kişiler tarafından hazırlanması kesinlikle yasaktır.
Dünyanın En Tehlikeli ve zehirli yemeği  fugu balığı Nasıl Hazırlanır?

En yetkili makamdakilerin yiyemeyeceği kadar ölümcül fakat dünayın en iyi zenginlerinin bu riski göze alarak servet harcadıkları ve yemekten vazgeçmedikleri dünyanın en pahalı çiğ balığı ve dünya Nitertüründe en zehirli ve en lezzetli yiyeceklerinden biri diye yer almıştır .

Yanlış hazırlandığında öldürebilen lezzetler!

Merhaba sevgili okuyucular  ve değerli gastronomi düşkünleri  bayadır üzerine kafa yorduğum ve her ülkede var olan değişik ve zehirli yiyecekler  en küçük bir  hatada öldürmesine rağmen vaz geçilmeyen zehirli yiyecekler bizdeki yabani ve zehirli olan mantarlar gibi mantar gibi aşağı yukarı dünyadaki bir çok ülkede buna benzer birçok zehirli yiyecek bilinçsizce tüketildiği zaman geri dönülmeyecek ölümlere sebep vermekte olduğundan dünya genelinde baya uzun süredir kendi imkânlarımla yaptığım araştırmalardan en ilgincini i bugün sizlerle paylaşmak istedim ve Japonya’yı ele aldım.

Japonya’da da tüketilen zehirli fugu balığı hakkındaki bilgilerimi ve nasıl ayıklandığını ne aşamalardan geçtiğini sizlerle paylaşmak istedim umarım beğenir keyfini çıkartır ve aydınlanırsınız.

Fugu balığı bizdeki karşılığı Kirpi balığı yada balon balığıda denir.

Japonya’nın önde gelen çok zengin ve büyük servetlere sahip insanların sadece güvenlikleri için milyarlarca dolar harcayan bu insanların özelikle çok parası olan insanların çok kısa sürede kendilerini öldüre bilecek bu lezzetli yemeğe birkaç bin dolar verek asla yemekten vazgeçemedikleri Fugu balığının en ünlü yemeği olan Fugu Sashimi’dir.

Bu kadar zehirli bir madde neden yenir diye düşüne bilirsiniz buda tipik Japon muammasının içinde gizli
Bu kirpi balığının zehrinin panzehri yok bu yüzden şef müşterilerini öldürmemek için balığı çok özel bir yöntemle hazırlar,

Bunu nasıl mı yapıyor!
Fugu dünyadaki en öldürücü balık her biri 30 kadar insanı öldürebilecek sinirleri alt üst edebilecek zehirli gaz olan Tedrodotoksin maddesi taşıyor. Bu zehir siyanürden bin kat daha ölümcül, yalnızca bir iğne ucu kadar zehir öldürücü olabilir. Yüzlerce Japon Fugu balığı yemekten ölmesine rağmen yine de çok beğenilen bir yemek olarak kalıyor.

Fugu nasıl avlanılır nelere dikkat etmek lazım!

Bu öldürücü kirpi balığını avlamak bile çok tehlikeli bu öldürcü fugu balığını avlayanlar, balığın giderek azaldığını ve deniz yatağından uzaklaşarak sığ kayalar ve kayalıklar arasında yaşadığını, balıkçıların sık sık eve eli boş döndüğünü ve bu balığı bu kadar pahalı yapan nedeninde zor yakalandığıdır.

Yakalanan bu balıkların her biri beş yüz doların üzerinde satıla bilir.

Dünyadaki en tehlikeli yaratıklarından birini elemek usta balıkçıların işidir balığın zehirli yerleri iç organları ve gözleridir derisi değil sadece gözlerine dokunmamak için dikkatli olmalısın çünkü zehirli olan yerlerinden biride gözleri mutlaka koruyucu eldiven takmak lazım ve gözlerle temas etmemek lazım kirpi balığı yalnız insanlar için öldürücü değildir bir birleri içinde öldürücü olabiliyorlar ama onları durdura bilmek önemli çünkü bir kirpi balığı üstadı balık hala canlıyken dişlerini kesmek zorunda olduğunu bilir aksi halde yakalanan balıklar canlı durması için su havuzuna atıldığında bir birlerini ısırırlar ve öldürürler ölmüş bir Fugu balığı hiçbir işe yaramaz.

Fugu’ların bir birini öldürmemeleri için balıkçılar dişçiye dönüşürler tüm dişler kesildikten sonra su dolu havuza diğerlerinin yanına bırakılırlar.
Şimona saki limanındaki mezatta götürülürler Japonya nın en büyük Fugu balığı açık artırma mezattı sadece burada bulunur ve müşterileri özeldir.

Japonya’da sadece bu Mezzata Fugu balığı pazarlanır, sabah saat 5’te ziller açık artırmaya son verirken yarım saat içinde on binlerce dolarlık Fugu satışı yapılır ve yarış…

Zorlukla soluyan kirpi balıklarını suya geri göndermek ve Japonya’nın en önde gelen Restoranlarına götürmek için devam eder kirpi balığı Restoranlarda kendisine hazırlanan özel akvaryumlarda gelecek müşterisini bekleyerek gezinir.

Dünyanın en tehlikeli yiyeceğini hazırlama tekniği!

Balığı hazırlamak çok tehlikeli olduğundan özel bir ruhsat gerekiyor. fugu hazırlama ruhsatı nı şeflerin alabilmesi için tam 5 yıl boyunca hergün pratik yapmak zorundadırlar ancak 5 yıl sonra bu ruhsatı almaya hak kazanıyorlar ve Restoranlarında fugu balığı satışı yapabiliyorlar
Hazırlama tekniğine gelince balığı temizlerken hala canlı olmalı fugu balığını canlı tutmak içinde elinden geleni yapmalı fugu balığı ustadı onun içinde yaşayan bir fugu balığını temizlemek çok tehlikeli o yüzden önce başına vurularak sersemletilmeli daha sonra yüzgeçleri burnu ve ağzı kesilmeli ve daha sonra fugu nun derisini yüzmeye ve içini temizlemeye başlanır iyi bir fugu ustadı balığı nasıl tutacağını ve zehiri güvenli bir şekilde nasıl atacağını bilir bu işlemler yapılırken akıl almaz bir şekilde balık hala canlıdır.

Şef dikkatli bir şekilde Fugu’nun gözlerini çıkartır gözler çok zehirli çok dikat etmek zorunda, Gözleri yerinden çıkarmak ve güvenli bir şekilde ortadan kaldırmak için çok dikkatli olmak zorunda.
Şef bu işlemleri yaparken eğer kendi elini keserse bu kaçınılmaz bir ölüm olurdu saniyeler içinde nefes alabilmek için çabalıyacak ve daha sonrada kalp spazmı geçirecektir. Fugu balığı hala yaşam belirtisi gösterirken temizleyen şef ölmüş olacaktı işlem yavaş yavaş sona doğru gelirken iç organlar dikkatli bir şekilde çıkartılır çünkü iç organlar çok zehirli fugu balığını ağırlığının dörtte biri iç organlar teşkil eder ve çok zehirli dirler sadece bir balığı hazırlamak bir saatten fazla sürer ayıklama işlemi bitikten sonra tüm kanı temizlemek zorundayız çünkü ondada zehir var balığın suyla temizlenmesi en az 30 dk sürer ve yaklaşık 60 lt. su harcanır mutlaka suyun altında akıtılarak temizlenmeli sakın kanı çıksın diye su dolu bir kapta bekletmeyin kanı ete işlerse anında zehirler.

Diğer en önemli sorun ise çıkan zehirli atıklar

Japonya’da birçok evsiz Restoranların çöp tenekelerinde fugu artıklarını toplamaktan ölmüş.
Bu neden dolayda atıklarda özle bir çözüm bulmuşlar her fugu balığı sertifikasına sahip şef bu atıkların imha edilmesine kadar sorumludur.

Çözüm tüm zehirli atıklar için yaptırılmış özel krom kaba dikkatlice konularak kapağı kapatıldıktan sonra kilit takılır ve kilitlenerek ölümcül atıklar güvenli bir şekilde kilitlenir çöpçünün alıp götürüp yakmasına kadar kilit altında tutulur.

Güvenlik önlemi alındıktan sonra ölümcül kirpi balığı incecik dilimler halinde kesmeye başlanır bunlar yemeğe kıyamayacağınız en pahalı çiğ balık dilimleri arasındadır itinayla ve özle soslarla hazırlanan çiğ Fugu balığı sashimi masaya servis edilir. Şef zehrin gramının yalnız binde birini bıraktıysa müşterisi ölecektir.

Bu yemek Japonya tarihinde hükümdarının yemesinin yasak olduğu tek yiyecek ve dünyada sertifikası olmayan kişiler tarafından hazırlanması kesinlikle yasaktır.
En yetkili makamdakilerin yiyemeyeceği kadar ölümcül fakat dünayın en iyi zenginlerinin bu riski göze alarak servet harcadıkları ve yemekten vazgeçmedikleri dünyanın en pahalı çiğ balığı ve dünya Nitertüründe en zehirli ve en lezzetli yiyeceklerinden biri diye yer almıştır .

Uyarı : Burdan bakarak sakın hazırlamaya çalışmayın sadece bilgi paylaştım bu bir tarif değildir. Sorumluluk size aittir.

naifbagi@hotmail.com
Naif Bagi

 

Yorum Yazın

Yorumlar

  • dilekle_lezzetlermutfagi Dilek Kıvılcım

    Ne güzel bilgiler derlemişsiniz emeğinize sağlık